Úprava naháčků

O úpravě naháčků se toho dá napsat hodně. Ale aby jsem to shrnula, rozdělíme si je na dvě kategorie dle variety.
1. Powderpuf neboli chlupatá verze naháče
U chlupáčů se upravuje pouze čumáček a kousek krku, který se doholuje klasickou žiletkou. Pokud se nevyholuje pravidelně je lepší první čumáček vystříhat strojkem na vlasy a až po té doholit do hladka žiletkou. Na holení vždy požívejte kvalitní břity a holící pěnu. To je u chlupáčů vše. Více úprav, kromě pravidělného koupání které naleznete níže v péči o naháče.
2. Hairless neboli nahatí pejskové
Je na každém aby zvážil jaký typ doholování bude užívat. Pokud se jedná jen o velmi mírné naháčky, nejlepší je mít trimovací elektrický strojek, který chloupek vytrhne. Vydrží vám pak naháček delší dobu bez nutností úpravy. Ne každému se trhání chloupků zamlouvá, ale podotýkám že je to nejúčinější a nejrychlejší verze úpravy a pokud je na to naháček od štěňátka učen tak mu to nevadí a téměř asi ani nebolí. Moje fenka ani nezakňučí a netváří se že by jí to nějak vadilo.
Další způsob který se používá hlavně u mezitypů je použití depilačního krému. Je to chemický přípravek, takže dle mého názoru není úplně na kůži nejvhodnější ale spousta chovatelů je používá. Stačí klasický dámský veet. Pejska potřeme na partiích kterých se chceme zbavit,necháme pár minut působit a setřeme. Při tomto způsobu nezapomeňte pejska pořádně okoupat šamponem a řádně nakrémovat.
V poslední řadě je klasický holící břitva. Pejska natřeme gelem na holení a můžeme holit. Nejlepší je předem pejska ostříhat stříhacím strojkem a teprve poté oholit.
Jak pejska budete upravovat záleží jen na vás. :D

 

Péče o naháčka aneb Čistota - půl zdraví naháče!

Labutěnkám se budeme věnovat vzápětí.Základem pro majitele naháče bez rozdílu variety by měla být čistota. Jestliže není naháček pravidělně okoupán a očišťován, je to nejlepší cesta ke kožním potížím a celkovým zdravotním problémům, které naháči jinak nemají. Nahaté jedince můžeme koupat prakticky denně, pokud je po koupání kůže naháčka ošetřena vhodným hydratačním krémem, není v tom problém. Pokud je naháček koupán každodenně a pravidelně natírán, stává se z něm nádherně voňavý pejsek i pro náročné majitele, kteří nemají rádi psí zápach a nečistoty.  Osrstění jedinci se koupou dle potřeby, obvykle nejméně 1-2x za měsíc.

Typy kůže

Stejně jako má každý člověk jinou kůži, mají i různé druhy kůže i naháči.  Někteří mají od narození kůžičku jemnou, hladkou a tím pádem bez nějakých obtíží. Jiný mají sklony k problémům s mastnotou a pupínky, či jsou citlivější na počasí atd. Naše Miška má kůži po těle hladkou, poměrně jemnou, na zádech je však nepatrně pevnější, ale na hrudníčku a pod krkem má kůži zase absolutně jemnou. Miška má problémy s ucpanými póry a sem tam nějakým otravným akné. U ní je potřeba pravidelně kůži umývat, a dvakrát týdne kůži ošetřit vlhčenýma ubrouskama, které kůži zbavují ucpaných pórů. Také při mytí používám čistící gely na obličej. Po koupeli ji pak pořádně natřu lehkým krémem.  Ebinka trpí na falešnou březost a mám dojem, že hormonální bouřky se projevují i na stavu kůže. V období do dvou let, trpěla taky více na uhříky, ale teď už nás to naštěstí netrápí, jen sem tam od kopání a hloubění dír na zahradě se jí ucpe nějaký ten pór. Obě moje fenky mají každá úplně jinou kůži. Miška ji má spíše pevnější a více pórovitou, kdežto Ebinka má kůži více citlivou a hladkou. Musím u ní dávat větší pozor čím koupu, a holení nepřipadá v úvahu, pouze stříhám strojkem na nulu:).

Koupání

Kůže naháčů je prakticky shodná s kůží lidskou. Je také pružná, hladká, středně vlhká, teplá, opaluje se, loupe se, může na ní být akné, může se vysušovat, mění barvu i strukturu s ročním obdobím, s postupujícím věkem na ní nasakují „stařecké skvrny“ může být poraněna - ale hojí se rychleji než lidská. Naháče lze koupat kdykoliv a jakkoliv často. Nejméně jednou za týden by měl každý pes bez srsti prodělat důkladnou očistu, aby se uvolnily zanesené póry a kůže se mohla zhluboka nadechnout.

Po správném vykoupání je srst snadno rozčesatelná, nadýchaná a bez statické elektřiny. Naháče lze koupat pomocí libovolných prostředků od obyčejného dětského mýdla až po sprchové gely. Značek je na našem trhu nepřeberné množství. Největší špínu je třeba odmáčet a smýt pomocí porézní houbičky, do níž se zachytí nejen šupinky kůže, ale i hrubší nečistota a maz. Teprve pak následuje, jednou či dvakrát, důkladné mytí a sprchování. Pro občasné hloubkové čištění kůže na těle psa se hodí peelingové emulze či krémy s příslušným abrazivem. Je nutné pracovat velmi citlivě a systematicky. Vynechává se oblast čenichu, očí a uší i spodní část bříška a okolí pohlavních orgánů. Po důkladném opláchnutí je kůže hladká a jemná. Peeling se používá dle potřeby, nejčastěji však jednou za čtrnáct dní, ideálně 1x do měsíce. Použití záleží také na individuální kvalitě kůže toho kterého jedince. Ti s vysloveně jemnou kůží nepotřebují peeling téměř nikdy!

Srst na hlavě, nohou a ocásku u čínských chocholatých psů se myje přípravky v závislosti na tom, proč psíka koupeme. Jestliže jde o běžnou koupel pak postačí speciální výživný psí šampon (např. proteinový) a ochranný či regenerační kondicionér (doporučuji používat kvalitní značku psí kosmetiky, nikoliv šampon na 40 Kč ze Zverimexu!). Oba prostředky zajistí dobrou péči o srst a ochranu před nadbytečným lámáním chlupů. Pakliže se chystáte na výstavu, je na místě příslušný šampon dle vzhledu psíka. U psů s bílou srstí můžete použít šampon bělící, který po dvojím užití vykoná dokonalou proměnu srsti z ušmudlané v zářící bílou. U ostatních psů je třeba řídit se dle barvy srsti. Existují také šampony se speciálním leskem a s prevencí proti vzniku statické elektřiny v srsti.

Barevné šampony dnes dokážou divy!Následuje pečlivé použití kondicionéru, nejčastěji se zaměřením na zvětšení objemu nebo výživu srsti. Po jeho nanesení v dostatečném množství! (tak aby všechny chloupky byly pokryté a srst v ruce jemně klouzala), je vhodné chlupy ohleduplně pročesat jednořadým kovovým hřebenem. Tím se jednak zajistí rovnoměrné nanesení balzámu a jednak se srst výborně splachuje a poté rozčesává i suší. Kondicionér se v závislosti na návodu jeho použití nechává nějaký čas v srsti působit. Věřte tomu, že vhodně zvolený kondicionér špičkové značky, použitý správným způsobem a v dostatečném množství, dokáže opravdu zázraky! Po koupeli se kůže vysuší osuškou a srst v chocholu, na nožkách a ocásku fénem s pročesáním proti směru jejího, aby chocholka i ponožky získaly na objemu. Následuje nezbytná péče o kůži.

Ošetření po koupeli

Celého psa po koupání pozorně prohlédneme, náhodně zanícená místa ošetříme dezinfekční emulzí nebo pomocí tee-tree oil. Pokud někde zbyly ještě do hloubky zanesené póry, výbornou službu nám prokáží například kosmetické čistící kapesníčky, které vyrábí řada firem. Některé jsou účinnější, některé méně. To musíte vyzkoušet sami. Stejná pravidla platí i pro naháče peruánské, jen s osrstěním je minimum práce. Kapesníčkem jemně otíráme určené místo, čímž se do pórů dostane účinná látka a rozpustí hluboko uložené nečistoty. Pak jemnou prací prstů masírujeme přes kapesníček kůži a špína stoupá z hloubky kanálků vzhůru, kde jí kapesníček zachytí a absorbuje. Po proceduře může světlá kůže mírně zrůžovět. Pomůže uklidňující krém s příměsí aloe-vera. Kupodivu ani speciální čistící mléka a čistící toaletní vody nejsou tak účinné, jako zmíněné kapesníčky. Pečlivé vyčištění celého psíka je trošku dlouhodobější záležitostí, v níž je třeba zajistit pejskovi dostatek tepla, aby neprochladl.

Pokud naháčkovi oholíte tlamičku a jeho kůže je citlivější, pomůže uklidňující krém po holení, nejlépe dámský. Totéž platí pro jiné partie, pokud vyžadují holení nebo depilaci. Na ostatní kůži patří dobrý hydratační krém nebo gel (značku vyzkoušejte individuálně), který vylepší vlhkost kůže a zajistí rovnováhu její regenerace. Na výstavě lze lesk kůže zvýšit pomocí speciálního dobře vstřebatelného olejíčku pro psy ve spreji.

Běžná denní péče spočívá minimálně v otření kůže vlhkou žínkou a obden v použití standardního kosmetického krému. Protože si naháči rádi pochutnávají na voňavé a ošetřené pokožce, je nutné, aby používané krémy měly schopnost rychle se do kůže vsáknout, jinak bude efekt péče minimální.

Chce-li majitel věnovat svému naháči luxusnější péči, a ta se mu zaručeně vrátí v dokonale jemné pokožce, může se začít postupně orientovat v dámské kosmetice. Pravdou je, že dnešní kosmetika pro ženy má řadu skvělých vlastností, které se projeví i na kůži naháče. Hydratační krémy kůži zvláční, výživné zpevní, ochranné dodají obranu, regenerační celkově ozdraví.

Opalování a zima

Tentýž psík v V zimním období všichni naháčci bez dostatku sluníčka zesvětlají. Tedy pokud nechodí do solária! Speciální kapitolou u naháčů je slunění. Protože tito pejskové sluníčko opravadu milují,je i logické že se při první příležitosti pěkně vystavují na sluníčku. Před pobytem na sluníčku je nezbytné pejska namazat ochranným krémem s vyšším faktorem. Čím časnější je jaro a čím blíže jste k moři, tím vyšší faktor musíte použít. I tentokrát je nutné sledovat, zda psík snahu majitele pečlivě neolízal. Místa bez krému se na prudkém slunci opalují velmi rychle. Po slunění je vhodné pejska okoupat a namazat krémem po opalování s uklidňujícími látkami. Kůže naháčkům krásně ztmavne, ale nevysuší se. Dobře opálený naháček nevyžaduje v létě už tolik pozornosti, jako „jarní bledulka“.

V zimě je dobré pejskovi především ošetřovat talpky ochraným krémem, velmi vhodná je indulona. Aby nedocházelo k porušení tlapek od soli, či zimy. Na pokožku je nejlepší používat zimní krém s vyšším obsahem tuků, protože i trochu chrání před zimou. 

Vaše starosti s kůží

Speciální kapitolkou jsou uhříky v období psí puberty, eventuálně zanícené póry, vzniklé jako následek ne zcela vhodné či zanedbané péče. Náhodné pupínky či zanícené póry je dobré vyčistit a následně ošetřit lékárnickým lihem nebo jinou dezinfekcí a nechat zaschnout. Řada majitelů nenechá dopustit na prostředky obsahující látku tea tree v různých podobách. Světlejší místo po výskytu pupínků se časem doopálí. Stav kůže, která zjevně vyžaduje výraznější zákrok (silně zanícené plochy, mokvavé skvrny, podebraní místa, krvavé praskající boláky) doporučuji posoudit zcela individuálně a u větších rozsahů nechat včas vyšetřit odborným lékařem pro vyloučení infekce či nějakého jiného závažného onemocnění. Stěry z kůže a laboratorní rozbor by měl veterinář nechat udělat vždy, aby bylo možné stanovit cílenou léčbu a nikoliv podání širokospektrálních antibiotik naslepo. Kondici kůže můžete pozitivně ovlivnit potravinovými doplňky (skin caps, skin tabs, biotin, pupalkový olej a podobně). Pozornost je dobré věnovat i výživě psa. Někdy kupodivu pomůže změna typu granulí! Vyzkoušejte to a na kvalitním krmivu nešetřete. Vyplatí se Vám to.

Mnohdy záleží na místě výskytu uhříků a pupínků. Setkala jsem se se zánětem na krku způsobeným širším plstěným obojkem (stačilo vyměnit jej za tenký volnější kožený obojek nebo za tenčí řetízek) i nevhodným oblečkem na zimu. Oblečky všeobecně by měly být zespoda podsazeny měkkým nedráždivým materiálem a švy musí být dobře zapošité, aby kůži psa nedráždily. Zkontrolujte to, než obleček koupíte! 

Něco navíc

Gessi se jako správná dáma kopřivám vyhýbá a do strnišť neleze. Vzhledem k popsaným vlastnostem kůže naháčů je nutné si uvědomit, že mezi nebezpečí pro kůži patří kromě ostrých předmětů, větví, slámy na strništích, trnů a bodláků například i kopřivy. Na svědivé pupínky bezpečně pomůže Fenistil gel, který by měl patřit do lékárničky každého majitele naháče. Mírumilovný není ani bodavý hmyz – ovádi a komáři. Zde se vyplatí spreje z řady odpuzovačů. Pozor – pes nesmí postřik olizovat! Na obzvláště drzá klíšťata platí jen Frontline, který navíc hravě zvládne i bleší cirkus stěhující se z jiného psa. Na menší oděrky lze použít propolisovou mast, jelení lůj nebo placentu, která usnadní hojení. Výtečné zkušenosti mám i s Aloe Vera gelem v co nejvyšší koncentraci, ideálně sto procent.

V kolika měsících mohu začít koupat štěně naháče?

Možná se mnou nebudou všichni souhlasit, ale sama jsem toho názoru, že naháčci by se měli koupat již od štěňátek. Já sama jsem první fenku hned od začátku nekoupala, a díky tomu Ebinka vodu zrovna nemiluje. Koupel sice přetrpí, ale nejradši by hned zmizela, fén se jí nelíbí ani dosušování ručníkem. Kdežto druhou fenečku jsem koupala hned od 8 týdnů co jsem si ji přivezla domů, a to je úplně jiná věc. Ta vodu naopak zbožňuje, se sprchou si klidně pohraje. A úplně v pohodě se nechá pěkně napěnit, vydrhnout a i osušit a nakrémovat. Samozřejmě jsem postupovala pomalinku, zvykala je na příjemně teplou sprchu, sušení i fénování. Považuji ale za nutné zdůraznit, že jak naháčky tak labutěnky, je nutné vždy dokonale vysušit, držet je v teple a pečlivě dohlížet na to, aby neprochladli.